شستن دست ها بایدها و نبایدها

شستن دست ها یک راه آسان برای جلوگیری از بیماری ها و عفونت است. بدانید که چه زمانی باید دستان خود را بشویید و چگونه به درستی از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و چگونه فرزندان خود را به این عادت دهید.

شستن مکرر دست‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از بیماری و انتقال و گسترش بیماری ها است. دریابید که چه زمانی و چگونه دست های خود را به درستی بشویید.

چه زمانی دستان خود را بشویید

همانطور که در طول روز افراد، سطوح و اشیاء را لمس می کنید، میکروب ها را روی دستان خود جمع می­کنید. شما می توانید با دست زدن به چشم ها، بینی یا دهان، خود را به این میکروب ها آلوده کنید یا آنها را به دیگران منتقل کنید. اگر چه غیرممکن است که دستان خود را عاری از میکروب نگه دارید، اما شستن مکرر دست ها با آب و صابون می تواند به محدود کردن انتقال باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروب ها کمک کند.

همیشه قبل و بعد از کارهای زیر دستان خود را بشویید:

آشپزی و خوردن غذا

پانسمان زخم ها یا مراقبت از فرد بیمار

دست زدن به یک مورد یا سطحی که به طور مکرر توسط افراد دیگر لمس می شود، مانند دستگیره در، نازب پمپ بنزین یا سبد خرید

ورود یا خروج از یک مکان عمومی

قرار دادن یا برداشتن لنزهای تماسی

همیشه دست های خود را بعد از:

استفاده از توالت، تعویض پوشک یا تمیز کردن کودکی که از توالت استفاده کرده است.

دست زدن به حیوان، خوراک دام یا فضولات حیوانات

دمیدن بینی، سرفه یا عطسه کردن

رسیدگی به زباله ها

دست زدن به غذای حیوانات خانگی یا تشویقی حیوانات خانگی

همچنین، زمانی که دست های خود را به وضوح کثیف هستند، بشویید.

نحوه شستن دست ها

به طور کلی بهتر است دستان خود را با آب و صابون بشویید. صابون های ضد باکتری بدون توصیه پزشک در کشتن میکروب ها بیشتر از صابون معمولی موثر نیستند.

این مراحل را دنبال کنید:

دستان خود را با آب تمیز و جاری خیس کنید – گرم یا سرد.

مایع دستشویی را بمالید تا خوب کف کند.

دست های خود را به مدت حداقل 20 ثانیه مالش دهید. به یاد داشته باشید که تمام سطوح از جمله پشت دست ها، مچ دست، بین انگشتان و زیر ناخن هایتان را بشویید.

آبکشی کنید.

دست های خود را با یک حوله تمیز خشک کنید یا با هوا خشک کنید.

نحوه استفاده از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل

ضدعفونی‌کننده‌های دست مبتنی بر الکل، که نیازی به آب ندارند، جایگزین قابل قبولی هستند برای زمانی که صابون و آب در دسترس نیستند. اگر از ضدعفونی کننده دست استفاده می کنید، مطمئن شوید که محصول حداقل 60 درصد الکل داشته باشد. این مراحل را دنبال کنید:

محصول ژل را روی کف یک دست بمالید. برای یافتن مقدار مناسب، توضیحات محصول را بررسی کنید.

دست های خود را به هم بمالید.

ژل را روی تمام سطوح دست و انگشتان خود بمالید تا زمانی که دستان شما خشک شوند.

بچه ها هم به دست های تمیز نیاز دارند

با تشویق کودکان به شستن مکرر دست های خود به سلامتی آنها کمک کنید. دست های خود را با کودک خود بشویید تا به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام می دهد. برای جلوگیری از عجله، شستن دست ها را به مدت زمانی که برای خواندن آهنگ «تولدت مبارک» دو بار طول می کشد، پیشنهاد دهید. اگر کودک شما نمی تواند به تنهایی به سینک دست پیدا کند، یک چهارپایه در دسترس داشته باشید.

هنگام استفاده کودک از مواد ضد عفونی کننده دست مراقب کودک باشید. قورت دادن مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل می تواند باعث مسمومیت با الکل شود. پس از استفاده، ظرف را دوز از دسترس کودک نگهداری کنید.

یک راه ساده برای سالم ماندن

شستن دست ها از نظر پیشگیری از بیماری پاداش های بزرگی ارائه می دهد. اتخاذ این عادت می تواند نقش مهمی در محافظت از سلامت شما داشته باشد.

https://www.mayoclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید