پسماند صفر چیست؟

شاید تازگی ها اصطلاح “پسماند صفر” را شنیده باشید، پسماند صفر رویکرد نوین و پرطرفدار این روزها، که بقول جوان تر ها “ترِند” هم هست، به ساده ترین بیان :روشی برای به کمترین اندازه دور ریختن است . 

برگزیدن این روش برای مدیریت پسماندها و مواد قابل بازیافت، یک تکنیک پایدارسازی زیستی است که هرگز و هیچ زمان از کارایی و راندمانش کاسته نمی شود. سبک زندگی پسماند صفر از آنجا که زباله ها را به چرخه ی کاربردهای بهینه باز می گرداند با کمتر شدن ورودی به  مراکز دفن زباله و همچنین برداشت کمتر از منابع زمین ، به تمام چرخه ها و اکوسیستم های پیرامون ما کمک می کند پاکیزه تر بمانند و کمتر برای تجزیه ی زباله های ما دست و پا بزنند . 

شیوه ی پسماند صفر اغلب طوری برای ما جا افتاده است که به نظر دست نیافتنی و نا ممکن می نماید . 

برای نمونه ، ساختن صابون خانگی برای استفاده کمتر از پلاستیک و مواد صنعتی از نگاه ما بسیار دشوار و عجیب خواهد بود !! 

صابون خانگی
صابون خانگی

اما راهکار های خیلی ساده تر و در دسترس تری هم برای پیوستن به کمپین “پسماندصفر” یافت می شود. هدف ما در وبلاگ و فروشگاه پرونیک ارایه همین راهکارهاست!

می توانیم پوست میوه ها و زباله های تر خانگی را تبدیل به کمپوست کنیم، مانده ی خوراکی که در رستوران سفارش می دهیم را با خود ببریم و از دور ریخته شدن آنها جلوگیری کنیم یا کمتر سفارش دهیم تا چیزی در ظروف نماند، کالای دست دومی که کاربرد نزدیک به خواست ما را دارد جلوی اتلاف منابع برای ساخت کالای نو مشابه را می گیرد، و حتی به اشتراک گذاشتن ابزارها و کالاهایی که نیازی نیست هر کسی جداگانه خریداری کند. همه این گام های کوچک و بظاهر کم اثر ، هم برای حفظ محیط زیست موثر و مفید واقع می شوند و هم صرفه جویی مالی و اقتصادی برای خود ما و خانواده ما بحساب می آیند.

نکات بسیار و راهکارهای گوناگونی برای پیوستن به کمپین “پسماندصفر” یافت می شود، برخی را بر می شمریم و شما می توانید هریک را مناسب و در دسترس می دانید بکار بگیرید:

چیزی را که نیاز نداریم، خریداری نکنیم.
بیش از نیاز غذا سفارش ندهیم و ظرف ما بدون حتی یک دانه ی برنج اضافه روی میز بماند.
پوشاک مان را تا جایی که کاربردی و قابل استفاده است بکار ببریم نه تا وقتی که مُدتغییر کرد!
هرچه را می شود تعمیر کنیم و دوباره استفاده کنیم.بازیافت راهکار نهایی باشد و بعد از اینکه راه دیگری برای استفاده از کالایی نیافتیم.

تعدادی از محصولات پسماند صفر:

مایع ظرفشویی 20 لیتری

مایع دستشویی 20 لیتری

پیروز و سربلند باشید